5 Gallon Rectangular Plastic Pail, Closed Head, 2 Inch Buttress - Natural


Product Details
Emergency Preparedness: Convenient, Stackable, and Easy Pour Rectangular 5 Gallon Pail
When looking for versatility in HDPE plastic containers, this closed head 5 gallon rectangular plastic pail has a molded-in plastic handle for sturdy carrying purposes and easy pouring, is stackable, and can be used for a variety of liquids, including hazardous products.
- Natural colored food storage containers: FDA compliant
- Made of 100% high density high molecular weight polyethylene
- Plastic pail includes a 2" Mauser cap with 3/4" knockout center and a 2" buttress opening
- Smooth, seamless interior and in-line spout for complete draining
- Top and bottom designed for superior stacking
More Information
| Additional Info | TH5S-2B-N replaces Sun West part TH5S-2B-N-SW |
|---|---|
| Capacity | 5 Gallon |
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.9/150 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 2.6 lbs |
| Length | 13" |
| Width | 9 7/16" |
| Height | 13 5/8" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
