5 Gallon Closed Head Plastic Pail (Jerrican) - Natural


SKU#: DRU4000
$13.00
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 36+ | 84+ |
|---|---|---|
|
$13.00
each
|
$12.05
each
|
$11.10
each
|
Product Details
A Stackable Jerrican For Economical Storage
This closed head plastic pail, also known as a jerrican, is the ideal container for shipping and storing a variety of liquids, including hazardous materials.
- Convenient jerrican: Equipped with a molded-in handle on the top for easy carrying and handling
- 70mm screw-cap opening to allow for dispensing straight from the container; tamper evident cap (SC76R-TE) sold separately
- Natural, translucent plastic makes for easy identification of contents
- Sturdy HDPE plastic construction is dent and scratch resistant
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.8/100 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 3.125 lbs |
| Length | 11" |
| Width | 10" |
| Height | 15" |
| Standards | UN Rated |