5 Gallon Rectangular Plastic Pail, Closed Head, 2 In Buttress - Natural
.jpg)

Product Details
Emergency Preparedness: Convenient and Stackable 5 Gallon Rectangular Bucket with Buttress.
When looking for versatility in plastic containers, this closed head 5 gallon rectangular plastic pail has a molded-in plastic handle for sturdy carrying purposes, is stackable, and can be used for a variety of liquids, including hazardous products.
- 2" vented yellow microporous buttress plug opening for convenient pouring
- Natural colored food storage containers: FDA and USDA compliant
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.4/100 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 3.6 lbs |
| Length | 13" |
| Width | 9/16" |
| Height | 13 5/8" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
