47 Gallon Fiber Drum, Open Head, Lever Lock


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 4+ |
|---|---|---|
|
$64.10
each
|
$56.10
each
|
$48.05
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 47 Gal Fibre Drum with Lever Lock
Stack up the fiber with this 47 gallon fiber drum with a fiber cover that will securely store all of your solid products.
- Smooth fiber interior that provides thermal insulation and protects sensitive products
- Easy-on easy-off lever lock closure on cover accepts tamper evident seals
- 47 gallon drums great for powdered, dry granular products, pharmaceutical, and hygienic products
- FDA compliant fiber drum: Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
*IMPORTANT NOTE: This round cardboard barrel is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
More Information
| Capacity | 47 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 15.2 lbs |
| Inner Diameter | 21 1/2" |
| Inner Height | 30 " |
| Outer Height | 31" |
| Load Cap. | 400 lbs |