30 Gallon Black Tight Head Steel Drum - Lined, UN Rated

Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$69.55
each
|
$65.75
each
|
$60.25
each
|
Product Details
Preserve, Store, and Transport Product with a Closed Head Steel Drum.
This closed head 30 gallon steel drum is designed to safely store and transport both non-hazardous and hazardous materials.
- 30 gallon drums constructed of first quality cold rolled steel
- Environmentally conscious containers that can be recycled, reconditioned, or repurposed
This 30 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liner | Lined |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.6/300 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Outer Diameter | 19" |
| Outer Height | 29" |
| Standards | UN Rated |