30 Gallon Tapered Plastic Drum, Open Head, UN Rated, Lever Lock - Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$72.60
each
|
$70.45
each
|
$67.25
each
|
Product Details
The Right 30 Gallon Tapered Plastic Drum by Design to Save Space.
This 30 gallon plastic drum is BPA free to be suited as a water barrel. But it can just as safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products. The tapered form allows this drum to nest inside another to save storage space.
- Get superior impact resistance due to a FDA and USDA compliant industrial-strength high density polyethylene (HDPE) construction
- Molded-in blue color won’t dent, rust, fade, or peel
- Plain natural-colored cover supplied with a steel lever lock ring closure
- 30 gallon drum with endless benefits: Chemical resistant, recyclable, reusable, stackable, easy to handle, rustproof, and dent-proof
This blue 30 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X120/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 16 lbs |
| Inner Diameter | 19 1/5" |
| Outer Diameter | 21 3/10" |
| Inner Height | 29 4/5" |
| Outer Height | 30 1/10" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |