30 Gallon Straight Sided Plastic Drum, Lever Lock, UN Rated, Fittings - Blue


Product Details
This 30 Gallon Straight Sided Plastic Drum is UV Resistant and Corrosion Resistant.
This 30 gallon straight sided plastic drum has a lever lock closure, which quickly seals in your products with ease yet security to get from Point A to Point B. It has extreme durability due to an impact resistant HDPE construction, which is also FDA compliant and resilient to weather. UV resistance found in its mold in blue color also further fortifies its outdoor tolerance.
- Transport chemicals, pharmaceuticals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products
- Mold-in blue color additionally won’t dent, rust, fade, or peel
- Cover supplied with a 2" NPS fitting and a 3/4" NPS fitting
- Chemical resistant, recyclable, reusable, able to be repurposed, and BPA free to safeguard against toxins
- Dually UN Rated 1H2/X125/S and 1H2/Y180/S for storing hazardous solid materials
*IMPORTANT NOTE: This blue 30 gallon plastic drum is designed, manufactured and certified to meet UN requirements for shipping hazardous liquid materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X125/S, 1H2/Y180/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 14.6 lbs |
| Inner Diameter | 17 1/2" |
| Outer Diameter | 19 3/10" |
| Inner Height | 29 1/10" |
| Outer Height | 29 2/5" |
| Standards | UN Rated |