30 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$179.05
each
|
$173.55
each
|
$161.20
each
|
Product Details
Salvage & Protect with This 30 Gallon Plastic Overpack Drum
Contain hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this UN rated 30 gallon plastic salvage drum that meets Group 1 packaging standards and salvage drum regulations.
- 100% UV-protected polyethylene
- Twist-off cover
- A qualified hazardous waste container
This yellow 30 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements with a UN rating 1H2/X100/S.
More Information
| Additional Info | 1230 replaces Sun West part ENP7216 |
|---|---|
| Capacity | 30 Gallon |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X100/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 13 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 30" |
| Standards | UN Rated |