30 Gallon Lok-Rim ® Fiber Drum, Steel Cover, Locking Ring, Black


Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight, Gain Security with This 30 Gallon Lok-Rim ® Fiber Drum
This 30 gallon fiber drum has a metal cover that is secured on both top and bottom for better prevention of product loss and tampering. For boosted tamper evidence, the easy-on, easy-off lever lock closure on the cover accepts security seals. The 24 gauge lock ring closure is made of strong electro galvanized steel.
- Smooth fiber interior provides thermal insulation and protects sensitive products
- Top and bottom welded steel chimes secure the metal cover and fiber bottom to the cardboard drum wall
- 24 gauge top chime, 26 gauge cover, and 24 gauge bottom chime
- Non-UN Rated cardboard drum
- 18.5” I.D. x 27” O.H.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Fiber |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 10.6 lbs |
| Inner Diameter | 18 1/2" |
| Outer Diameter | 19 3/8" |
| Inner Height | 26" |
| Outer Height | 27" |
| Load Cap. | 300 lbs |