30 Gallon Closed Head Plastic Drum, UN Rated - Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$77.95
each
|
$53.05
each
|
$50.65
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? No Problem, This 30 Gallon Closed Head Plastic Drum Suits Both.
This closed head 30 gallon plastic drum has a UN rating to be compatible with a wide range of liquid chemicals so that it operates as more than just a water barrel. It also has a molded swing handle for easy carrying and pouring. To prevent bacteria build up in the drum, use a small amount of Clorox ® or Aquamira.
- A blue drum made from polyethylene
- Non-removable cover supplied with 2" NPT and 3/4" fittings for conveniently connecting faucets of different threads and for dispensing from the drum
- Molded-in blue color won't dent, rust, fade, or peel
- 30 gallon plastic drum for storing and transporting low (Packing Group III) and medium (Packing Group II) hazardous liquid products*
- 19" I.D. x 29" H x 19 1/4" O.D.
*This blue 30 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.8/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" Buttress, 2" NPS |
| Item Weight (lbs) | 14.5 lbs |
| Outer Diameter | 20" |
| Outer Height | 29" |
| Standards | UN Rated |