30 Gallon Closed Head Plastic Drum - Natural, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$87.05
each
|
$62.90
each
|
$57.65
each
|
Product Details
Plastic Closed Head Drums for Securing Your Hazardous Materials
Composed entirely of HDPE (High Density Polyethylene), these plastic 30 gallon barrels are both impact resistant and FDA compliant. With their lightweight material, these plastic closed head drums are sure to save you a bit of money on shipping and handling.
- Food grade plastic drum - Composed of FDA compliant, natural HDPE
- UN rated barrels - Equipped with a UN rating for hazardous material storage
- Plastic barrels - Rustproof and dent resistant, lightweight for easier handling
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.8/150 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 14 lbs |
| Outer Diameter | 20" |
| Outer Height | 30" |
| Standards | UN Rated |