30 Gallon Fiber Drum with Slip On Lid - UN Rated


SKU#: FD-26051
$20.60
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 12+ |
|---|---|---|
|
$20.60
each
|
$19.60
each
|
$19.00
each
|
Product Details
UN Rated Fiber Drums for Dry Goods
These fiber Drums with slip-on lids are perfect for shipping and storing dry goods and more!
- Slip-on lid is easy to apply and remove
- Fiber construction is light-weight and durable
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y92/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 10.5 lbs |
| Inner Diameter | 18 1/2" |
| Outer Diameter | 27" |
| Inner Height | 26" |
| Outer Height | 27" |
| Standards | UN Rated |