3 Gallon EZ Stor Pail, Open Head, White


SKU#: REZ5003
$5.40
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 288+ | 864+ |
|---|---|---|
|
$5.40
each
|
$5.10
each
|
$4.75
each
|
Product Details
3 Gallon EZ Stor Pail, White has a hinged lid that has a tamper evident feature with resealable performance. Its rectangular body also saves space and is easy to carry.
- EZ Stor pails are ideal for food and bulk retail applications, both dry and liquid, due to FDA compliance
- 3 gallon poly pail made from impact resistant high density polyethylene (HDPE) for strength and durability to withstand much handling and transits
- Hinged pail lid sold separately, SKU RHL5003
More Information
| Capacity | 3 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 288 |
| Case Wt | 308 lbs |
| Length | 12" |
| Width | 9 15/16" |
| Height | 9 3/4" |
| Standards | FDA Compliant |