24 Gallon Fiber Drum, Open Head, UN Rated, Fiber Cover
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$62.30
each
|
$50.30
each
|
$43.30
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 24 Gal Fiber Drum with Fiber Cover
Stack up the fiber with this 24 gallon fiber drum with a fiber cover that is secured on both top and bottom for protection of all of your solid products.
- Constructed with a sturdy single wall, flat top and bottom with a telescoping lid in a two-piece design
- Flat top and bottom provide convenient and uniform stacking
- Incinerates completely
- 24 gallon drums made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
This 24 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
*IMPORTANT NOTE: This round cardboard barrel is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 24 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/X75/S, 1G/Y75/S, 1G/Z75/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 10 lbs |
| Inner Diameter | 15 1/2" |
| Inner Height | 27 15/16" |
| Outer Height | 28 7/16" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 225 lbs |