20 Gallon Lined Steel Drum, Open Head, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 12+ |
|---|---|
|
$160.05
each
|
$128.60
each
|
Product Details
An Open Head 20 Gallon Steel Drum That's Resistant
With an epoxy phenolic lining, this open head 20 gallon steel drum safely stores and transports both non-hazardous and hazardous chemicals, inks, detergents, lubricants, and more even in higher humid environments and for long storage periods due to its resilience against corrosion.
- 20 gallon drum constructed of best quality cold rolled steel: 18 gauge
- Equipped with a 12 gauge bolt type locking ring closure, bolt, nut, and rubber gasket
- 20 gallon drums can be recycled, reconditioned, or repurposed
- A good hazardous materials container: UN Rated 1A2/Y1.5/150 and 1A2/X220/S
This 20 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 20 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.5/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X220/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 27 lbs |
| Inner Diameter | 18 1/4" |
| Outer Diameter | 18 4/5" |
| Inner Height | 19 1/5" |
| Outer Height | 21 1/2" |
| Gauge | 18/18/18 |
| Standards | UN Rated |