20 Gallon Fiber Drum with Lock-Rim Metal Cover - UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$45.20
each
|
$40.45
each
|
$34.30
each
|
Product Details
The Most Freight-Efficient Drums Available, 20 Gallon Fiber Drums
Due to their ultra-lightweight material, these 20 gallon fiber drums are the optimal choice for anyone who wants to both save money on freight, and store their products safely and efficiently.
- Locking rim with metal cover stays securely shut during transit, but is easy to remove for access to contents
- Fiber material is sustainable and easily recyclable
More Information
| Capacity | 20 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y120/S |
| Item Weight (lbs) | 9 lbs |
| Outer Diameter | 17" |
| Outer Height | 21" |
| Standards | UN Rated |