20 Gallon Fiber Drum, Lok-Rim ®, UN Rated, Steel Cover


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$48.75
each
|
$44.80
each
|
$41.80
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 20 Gal Fibre Drum with a Steel Cover
Double up on the fiber with this open head 20 gallon drum that is economically lightweight with an easy-on, easy-off and tamper evident Greif ® Lok-Rim ® closure.
- Smooth fiber interior with polyethylene liner provides both thermal insulation and protection of sensitive products
- Full open top for quick filling and dispensing
- Easy stacking, easy storing
- Great for powdered, dry granular products, pharmaceutical and hygienic products
- Top and bottom welded steel chimes that secure the metal cover and fiber bottom to the fiber drum wall
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
*IMPORTANT NOTE: This round fiber drum is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 20 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/X65/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 7.7 lbs |
| Inner Diameter | 15 1/2" |
| Inner Height | 24 1/2" |
| Outer Height | 25 1/2" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 225 lbs |