20 Gallon Plastic Drum, Closed Head, UN Rated, 2 Handles - White
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$67.75
each
|
$61.00
each
|
$53.35
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? No Problem, This White 20 Gallon Drum Makes for Simple Transportation.
BPA to be suited as a water barrel, this closed head 20 gallon plastic drum is just as equipped to safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products along with two molded swing handle spouts for easy carrying and pouring of liquids.
- Seamless two-piece mold construction made from high molecular weight, high density polyethylene
- Prime food grade drum: FDA and USDA compliant
- Non-removable cover supplied with a spout for convenient pouring, 2” NPS fitting, and a 2” buttress fitting with a ¾" NPT reducer
- 20 gallon plastic drum's molded-in white color won’t dent, rust, fade, or peel
- A quality hazardous waste container for shipping hazardous materials
This natural 20 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Capacity | 20 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y2.0/150 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" Buttress & 2" NPS |
| Item Weight (lbs) | 10.2 lbs |
| Outer Diameter | 16" |
| Outer Height | 27 1/10" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
