2 Gallon EZ Stor® Plastic Container with Handle


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$4.95
each
|
$4.60
each
|
Product Details
Keeping Food Fresh and Tamper Proof Has Never Been So EZ
Save space and be environmentally friendly with this white, rectangular 2 gallon EZ Stor® plastic container made of chemical resistant, strong wear absorbing polyethylene that doesn’t leach harmful materials or allow microorganisms to permeate and features a handle for easy carrying.
- Food storage containers: FDA compliant
- Reusable storage containers
- For tamper evident, reclosable hinged lid with a dry seal available (SKU EZ-E2DR)*
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Capacity | 2 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 400 |
| Case Wt | 288 lbs |
| Length | 9 3/4" |
| Width | 7 3/4" |
| Height | 9 5/8" |
| Standards | FDA Compliant |