2.5 Gallon Rectangular Plastic Pail, Closed Head, 51 mm - Natural
.jpg)

Product Details
Emergency Preparedness: Convenient, Stackable, and Easy Pouring 2.5 Gallon Bucket
When looking for versatility in plastic containers, this closed head 2.5 gallon rectangular plastic pail has a molded-in plastic handle for sturdy carrying purposes, is stackable, and can be used for a variety of liquids, including hazardous materials.
- 51 mm screw cap opening for convenient pouring
- Pair with appropriate cap sold separately: SKU 51MM-BLK
- Natural colored food storage containers: FDA and USDA compliant
More Information
| Capacity | 2 1/2 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Liquid UN Rating | 3H1/Y1.5/100 |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 1.5 lbs |
| Length | 9 1/8" |
| Width | 7 3/4" |
| Height | 12 1/4" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |