16 Gallon Open Head Steel Drum, UN Rated, Bolt Ring, Lined


Quantity Breaks:
| 1+ | 50+ |
|---|---|
|
$115.50
each
|
$98.60
each
|
Product Details
A 16 Gallon Open Head Steel Drum with Product Preservation.
With an epoxy lining, this black open head 16 gallon steel drum is corrosion resistant to store and transport both non-hazardous and hazardous chemicals, inks, detergents, lubricants, and more. If empty drums will be stored for longer periods or in higher humidity conditions, consider a phenolic or epoxy lining.
- 16 gallon drums constructed of best quality cold rolled steel: 20 gauge (0.9 mm)
- Includes a 13 gauge bolt type locking ring closure with bolt, nut, and rubber gasket
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
- A good hazardous materials container: UN Rated 1A2/Y1.5/150 and 1A2/X200/S
This 16 gallon open head drum, lined is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 16 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Gasket | EPDM |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.5/150 |
| Solid UN Rating | 1A2/X200/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 19 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Outer Diameter | 14 3/10" |
| Inner Height | 25 3/5" |
| Outer Height | 27" |
| Gauge | 20/20/20 |
| Standards | UN Rated |