15 Gallon Tight Head Plastic Drum - Blue, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$60.55
each
|
$37.35
each
|
$35.10
each
|
Product Details
Plastic Drums Fit for Almost Any Liquid Product
With their handle making them easy to carry, and their UN rating making them compatible with a wide-range of chemicals, household products, and hazardous materials alike, these 15 gallon plastic Drums are top-notch when it comes to safe transportation.
- Top-quality plastic composition - Made of durable HDPE, dent and scratch resistant
- FDA compliant containers - Safe for contact with food and beverages
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.8/100 |
| Type | Closed Head |
| Item Weight (lbs) | 10 lbs |
| Outer Diameter | 15" |
| Outer Height | 27" |
| Standards | UN Rated |