15 Gallon Stainless Steel Drum, Open Head, UN Rated, Bolt Ring


Product Details
This Open Head 15 Gallon Stainless Steel Drum's Motto: No Stains, No Gains.
Get the ideal storage for your liquid food, drugs, fragrances, and corrosive products due to the FDA compliance and UN rating of this 15 gallon stainless steel drum.
- 304 stainless steel with 22 gauge offers the best corrosion-resistance, strength, and reusability
- 13 gauge carbon steel bolt ring closure with bolt, nut, and gasketed cover
- Welded reinforced chime (the edge or rim of a drum), two rolling hoops, and 2B finish
- Sealed with seaming compound and not welded
These open head 15 gallon drums are designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous liquid materials under DOT 49 CFR with a UN Rating
*IMPORTANT NOTE: This drum can be customized with an outer finish of your choice. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for details.
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Gasket | Neoprene |
| Solid UN Rating | 1A2/X60/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 14 lbs |
| Inner Diameter | 16" |
| Outer Height | 20 3/4" |
| Gauge | 22/22/22 |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |