15 Gallon Fiber Drum with Slip On Lid


SKU#: FD-26044
$13.85
/each
Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 12+ |
|---|---|---|
|
$13.85
each
|
$13.15
each
|
$12.85
each
|
Product Details
UN Rated Fiber Drums for Chemicals and More
With their slip-on covers, these fiber Drums are easy to use and perfect for storage
- Perfect for chemicals and dry goods
- Slip-on cover is easy to apply and remove
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y46/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 7.4 lbs |
| Inner Diameter | 15 1/2" |
| Outer Diameter | 18 1/2" |
| Inner Height | 18 1/2" |
| Outer Height | 19 1/2" |
| Standards | UN Rated |