UN Rated 15 Gallon Plastic Drum - Closed Head, Blue


Product Details
Durable, Easy to Handle, and Lightweight - This 15 Gallon Drum Does it All!
Made up of strong high density polyethylene, this closed head drum is not only durable, but it’s lightweight for economical shipping as well.
- Features a 2” and 3/4” NPT fittings
- Non-removable top, effective for keeping products contained until you’re ready to dispense them
- 15 gallon drum for hazardous materials
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Gasket | EPDM |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.8/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" and 3/4" NPT |
| Item Weight (lbs) | 9 lbs |
| Outer Diameter | 14 1/4" |
| Outer Height | 26 1/4" |
| Standards | UN Rated |