15 Gallon Plastic Drum - Closed Head, Double Handle, 2" Fittings - Natural


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$54.95
each
|
$39.95
each
|
$38.15
each
|
Product Details
A Capable 15 Gallon Plastic Drum That Is More than a Water Barrel.
This 15 gallon plastic drum is just as equipped to safely store food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products as it is hazardous products due to a UN rating. The 15 gallon plastic drum has two molded swing handle spouts for easy carrying and pouring. To prevent bacteria build up in the drum, use a small amount of Clorox ® or Aquamira.
- Seamless two-piece mold construction made from high molecular weight, high density polyethylene
- FDA and USDA compliant high density polyethylene (HDPE) that is impact, weather, and mold resistant
- Non-removable cover supplied with a 2” NPS fitting and a 2” buttress fitting with a ¾" NPT reducer
- Molded-in natural color won’t dent, rust, fade, or peel
This natural 15 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.9/150 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" Buttress, 2" NPS |
| Item Weight (lbs) | 9 lbs |
| Outer Diameter | 16" |
| Outer Height | 16" |
| Standards | UN Rated |