110 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$736.50
each
|
$725.45
each
|
$606.25
each
|
Product Details
Salvage & Protect with This 110 Gallon Plastic Salvage Drum
Contain hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this UN rated 110 gallon plastic salvage drum that meets Group 1 packaging standards and salvage drum regulations.
- 100% UV-protected polyethylene 110 gallon drums
- Twist-off cover
- A qualified hazardous waste container: Used as an overpack for damaged and leaking 55 gallon drums for one time use
This yellow 110 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements.
More Information
| Additional Info | 1240 replaces Sun West part ENP7214 |
|---|---|
| Capacity | 110 Gallon |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X295/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 49 lbs |
| Outer Diameter | 31 1/2" |
| Outer Height | 45" |
| Standards | UN Rated |