10 Gallon Fiber Drum, Open Head, UN Rated, Fiber Cover
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$33.00
each
|
$28.50
each
|
$24.05
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A Prime 10 Gal Fiber Drum
Stack up the fiber with this open head 10 gallon fiber drum with a fiber cover that is secured on both top and bottom for protection of all of your solid products.
- 10 gallon drum constructed with a sturdy single wall, flat top and bottom with a telescoping lid in a two-piece design
- Flat top and bottom provide convenient and uniform stacking
- Incinerates completely: No need to empty the drum to burn contents for waste reduction or fuels blending
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
This 10 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
*IMPORTANT NOTE: This round cardboard barrel is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 10 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/Y60/S, 1G/Z60/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 3.1 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Inner Height | 15" |
| Outer Height | 16" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 150 lbs |