10 Gallon Lok-Rim ® Fiber Drum, UN Rated, Steel Cover


Quantity Breaks:
| 1+ | 10+ | 21+ |
|---|---|---|
|
$36.10
each
|
$34.95
each
|
$33.35
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight, Gain Security with This 10 Gallon Lok-Rim ® Fiber Drum
This 10 gallon fiber drum has a metal cover that is secured on both top and bottom for better prevention of product loss and tampering. For boosted tamper evidence, the easy-on, easy-off lever lock closure on the cover accepts security seals. The 26 gauge steel interlocking cover has a LokRim ® closure made of strong galvanized steel.
- Smooth fiber interior provides thermal insulation and protects sensitive products
- Top and bottom galvanized steel chimes secure the metal cover and fiber bottom to the cardboard drum wall
- Black drum transports and stores low to highly hazardous solid materials and products
- 14” I.D. x 16” O.H.
This 10 gallon drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN rating.
More Information
| Capacity | 10 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/X60/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 5.8 lbs |
| Inner Diameter | 14" |
| Inner Height | 15" |
| Outer Height | 16" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 225 lbs |