Value Line Electric Drum Heater, Thermostat Control, 55 Gallon Steel Drums



Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$257.60
each
|
$249.25
each
|
$242.50
each
|
Product Details
Save Money, Save Your 55 Gallon Steel Drums
This added value, high performance 3 1/4 inch wide electric band heater for a 55 gallon steel drum delivers up to 1250 watts of dependable heating power with 25% more power than other heaters in its price class.
- 0º–550º F adjustable thermostat provides for different heating requirements
- Supplied with a 6' cord and standard three prong plug
- Rugged aluminized steel construction
- Has a quick release clamp
- Plug fits a standard 120 volt outlet
This 55 gallon drum heater is for use with steel Drums that do not contain a plastic liner only.
Note: Not for use with flammable materials or near a flammable area. For indoor use only.
Caution: Allowing liquid in a container to fall below the level of the heater will render the heater ineffective and could irreparably damage the baked on epoxy phenolic lining in lined steel drums.
More Information
| Type | Adjustable Thermostat |
|---|---|
| Temp. Range High | 550 |
| Temp. Range Low | 0 |
| Volts | 120V |
| Watts | 1250W |
| Length | 22 1/2" |
| Height | 3 1/4" |
| Item Weight (lbs) | 8 lbs |
| Standards | UL Listed |
| Drum Size | 55 Gallon |