UN Rated Fluorescent Lamp Recycling Box – 4 Ft
(1).jpg)

Product Details
Go Green and recycle fluorescent light bulbs at your facility with this 4 foot fluorescent lamb recycling box. This box has a UN Rating and has a single wall corrugation which is lightweight to make shipping and disposal more cost effective. Use the accumulation start date label that is printed directly on the box for tracking disposal.
- Includes liner and zip tie for extra durability and closing during shipping
- Closing Instructions are printed directly on the container for convenience
- Ships flat for easy transportation and storage and easy assembly
More Information
| Size | 8 x 8 x 48 |
|---|---|
| Type | HazMat, 1-Wall |
| Solid UN Rating | 4G/Y12.8/S |
| Length | 8 1/2" |
| Width | 8 1/2" |
| Height | 48 1/4" |
| Load Cap. | 30 T12 Bulbs, or 60 T8 Bulbs |
| Includes | Bag Tie, Liner |
| Standards | UN Rated |