Ultra-Spill Pallets Economy 2 Drum Model


Product Details
Ultra-Spill Pallet 2 Drum Economy Model has been developed specifically to meet tight budgets for spill containment products. Meets SPCC, EPA Container Storage Regulation 40 CFR 264.175 and UFC Spill Containment Regulations. Applications for the all-polyethylene units include satellite waste collection and storage of virgin chemicals.
- Black color helps hide dirt and grime
- Removable grating - makes clean-up quick and easy
- 2 Drum - No drain
- Sump Capacity: 66 gallon
- 53" L x 29" W x 16 1/2" H
- UDL Capacity: 1500 lb.
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 66 Gallon |
| Load Cap. | 1500 lbs |
| Color | Black |
| Length | 53" |
| Width | 29" |
| Height | 16 1/2" |
| Item Weight (lbs) | 63 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant |