Product Details
A Resilient Ultra IBC Spill Pallet Plus That Can Handle Chemicals.
This low profile Ultra IBC Spill Pallet Plus ® has an overall height of just 28 inches that allows for safe and convenient IBC tank handling and dispensing as well as a chemical resistant, all polyethylene construction. It does not have a drain.
- Ideal if working with chemical products
- Large 62" L x 62" W x 28" H deck allows for convenient placement of IBC tanks
- 360 gallon sump capacity meets EPA Container Storage Regulations
- Forkliftable
- 8,500 lb UDL
- 52" L x 52" W usable grating surface
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 365 Gallon |
| Load Cap. | 8500 lbs |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 62" |
| Width | 62" |
| Height | 28" |
| Item Weight (lbs) | 320 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant |

