Ultra® Containment System - For 2 Drum Cabinet


Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ |
|---|---|
|
$594.85
each
|
$555.20
each
|
Product Details
Ultra® containment system offers convenient and economical spill containment for all two drum vertical storage cabinets on the market. Simply raise your existing safety cabinet 7 or 8 inches from the floor and slide the containment system in place. The heavy duty inner steel framework keeps the cabinet stable. The low profile design raises the cabinet only 6 1/4 inches off floor. In the event of a significant leak or spill the hidden bladder unfurls to capture up to an additional 66 gallons.
- Retro-fit your two drum vertical storage cabinets
- Secondary containment meets EPA requirements
- Fits all vertical drum cabinets without modifications
Bring your vertical drum storage cabinets into compliance with EPA 40 CFR 264.175 and Uniform Fire Code Article 7901.8.5 for spill containment of flammable and combustible liquids.
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 111 Gallon |
| Load Cap. | 3000 lbs |
| Color | Yellow |
| Length | 63 1/2" |
| Width | 37 3/4" |
| Height | 6 1/4" |
| Item Weight (lbs) | 85 lbs |
| Standards | SPCC Compliant |