55 Gallon Steel Tilting Drum Dolly, Cast Iron Casters - 1200 lb. Capacity


Product Details
The Right 55 Gallon Drum Tipper for Pumping Out Liquid to the Last Drop
This corrosion resistant zinc plated steel drum dolly is uniquely designed to tilt 55 gallon drums by 10° with a tilt capacity of 200 lbs by simply depressing the foot operated locking tilt mechanism. It locks into place when activated only when the outside/biggest drum that the unit can accommodate is used.
- 48" nylon pull strap to transport down aisles or over thresholds
- Rubber coated hanging hook on nylon strap allows it to hook on top of drum for storage
- Load Capacity: 1200 lb
- Drum tilter includes four 3" diameter x 1 ¼" wide cast iron casters
- Fits onto a variety of round steel drums
Some assembly required for this drum handling equipment.
More Information
| Brand | Vestil Mfg Co. |
|---|---|
| Caster Type | Cast Iron |
| Load Cap. | 1200 lbs |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Inner Diameter | 23 1/2" |
| Color | Silver |
| Drum Size | 55 Gallon |
| Features | Casters |