1 Gallon Natural HDPE Round Bottles with Shipping Box - 4 Pack
-5abe318c74baf.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 12+ | 48+ |
|---|---|---|
|
$2.18
each
|
$2.04
each
|
$1.84
each
|
Product Details
4G packaging box that holds four 1 gallon round natural plastic bottles with an accompanying 4G box and divider to create an excellent master pack for transporting or storing liquids.
- Hazmat packaging made of FDA compliant natural translucent HDPE
- Hollow handle on bottles for convenient carrying and transporting
- Durable 4G box: Shipping carton has a UN Rating and has a weight capacity of 53#
- Cap (SKU 38-400WCRC-F217) is sold separately
More Information
| Additional Info | How to Measure Cap and Bottle Dimensions |
|---|---|
| Capacity | 1 Gallon |
| Type | Round, 1-Wall |
| Box Strength | 53# |
| Neck Finish | 38-400 |
| Cap | Not Included |
| Solid UN Rating | 4G/Y24.4/S |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Height | 13" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |