Powerblanket ® Honey Heating Blanket, 55 Gallon Drums, Fixed Stat


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 15+ |
|---|---|---|
|
$1,171.20
each
|
$1,115.10
each
|
$1,092.50
each
|
Product Details
The Powerblanket ® Honey Heating Blanket for Keeping Your Bulk Honey Storage in 55 gallon drums Heated at the Same Temperature as a Hive.
Powerblanket ®’s Honey Heating Blanket, 55 gallon drums, comes standard with an internal preset fixed thermostat (at a safe low-level from ambient to 90°F-110°F) and full insulation to retain temperature when heating honey. Save time and money by keeping your honey at optimal viscosity without the risk of overheating, crystallizing, and losing nutrients, enzymes, and antioxidants like the traditional way does.
- Electric honey warmer: Easily assembled, disassembled, and reassembled for portability and storage
- Bee blanket includes cinch straps to secure tight fit
- Water-resistant, outdoor tolerant honey heater
- Bulk material warmer with efficient, insulated full wrap design for temperature-sensitive honey
- Highest wattage (400/800 watts) with 120V
- Drum heater with one uniform heat zone works on both plastic barrels and steel drums
Powerblanket ® bee box for 55 gallon drums is ETL certified to UL & CSA safety standards.
Click here for Warranty Information
Click here for Return Policy Information
More Information
| Brand | Powerblanket |
|---|---|
| Type | Preset Temperature |
| Temp. Range High | 100 |
| Volts | 120V |
| Watts | 400W |
| Length | 82" |
| Height | 36" |
| Item Weight (lbs) | 11 lbs |
| Standards | CSA Certified, ETL Certified, UL Listed |
| Drum Size | 55 Gallon |