1 Gallon Polyethylene Bottles With Shipping Box - 4 Pack

Quantity Breaks:
| 1+ | 36+ | 72+ |
|---|---|---|
|
$1.80
each
|
$1.65
each
|
$1.55
each
|
Product Details
The 1 gallon high density polyethylene bottles are supplied with white 38-400 mm polypropylene caps with polyethylene foam liners. These 1 gallon natural color polyethylene bottles have an easy carry hollow handle, and a large recessed label area. The bottles are FDA Compliant resin, which are great for storing or shipping food products.
The shipping box holds four, 1 gallon round polyethylene bottles. Included in the shipping box is a divider insert for a tight and secure fit when shipping. It has printed warnings "This Side Up" and "Liquid Handle With Care" on the sides.
Pricing shown is per bottle: bottles must be ordered in multiples of 4. Example: One order for 4 = 4 bottles, 4 caps and 1 box.
More Information
| Additional Info | How to Measure Cap and Bottle Dimensions |
|---|---|
| Type | Round, 1-Wall |
| Neck Finish | 38-400 |
| Cap | Included |
| Length | 13" |
| Width | 13" |
| Height | 13" |
| Standards | FDA Compliant |
