1 Gallon Polyethylene Bottles With Shipping Box - UN Rated 4G Packaging - 4 Pack

Product Details
1 Gallon Polyethylene Bottles With Shipping Box - UN Rated 4G Packaging includes one carton and four, 1 gallon, high-density, blow molded (HDPE) bottles, each supplied with white 38-400 mm tamper evident polypropylene cap and polyethylene foam liner. Each 1 gallon, natural color, polyethylene bottle in this BASCO PackRight ™ 4G Packaging has an easy carry hollow handle and large, recessed label area. Bottles are FDA-Compliant resin, which are great for storing or shipping food products.
- UN rated 4G packaging shipping box has divider inserts for a tight and secure fit when shipping
- Carton with printed warnings "This Side Up" and "Liquid Handle With Care" on the sides, and UN Rated marking 4G/Y24/S for shipping low to mildly hazardous solids
- Shipping Box Wt. Capacity: 52#
Important Ordering Note: Pricing shown is per bottle: bottles must be ordered in multiples of 4. Example: One order for 4 = 4 bottles, 4 caps and 1 box.
More Information
| Additional Info | How to Measure Cap and Bottle Dimensions |
|---|---|
| Type | Round, 1-Wall |
| Box Strength | 52# |
| Neck Finish | 38-400 |
| Cap | Included |
| Solid UN Rating | 4G/Y24/S |
| Length | 13" |
| Width | 13" |
| Height | 13" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |
