Product Details
Rated at 6000 lb UDL weight, the Poly-Spill Pallet ™ 6000 holds four 55 gallon drums, and is forkliftable from all sides. The 50 inch x 50 inch spill pallet saves space yet has a large 83 gallon sump capacity with a drain and two removable grates for easy sump access and clean out.
- Meets EPA 40 CFR 264.175
- 4 Drum pallet - With drain
- Sump Capacity: 83 gallon
- 50" L x 50" W x 17" H
- UDL Capacity: 6,000
UDL = Uniformly Distributed Load
More Information
| Additional Info | SP5001D replaces Sun West part ENP7501 |
|---|---|
| Brand | Enpac |
| Capacity | 83 Gallon |
| Load Cap. | 6000 lbs |
| Color | Yellow |
| Length | 50" |
| Width | 50" |
| Height | 17" |
| Item Weight (lbs) | 84 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant, NPDES Compliant |

