2000i One-Piece IBC Spill Pallet with Drain


Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$1,893.85
each
|
$1,758.60
each
|
$1,640.25
each
|
Product Details
Industry Leading Tote Pallet: A One of a Kind, One-Piece IBC Spill Pallet with Drain.
This is the only 100% one-piece IBC spill containment with an integrated 5 gallon pail holder that is nestable and forkliftable with a sump drain. It has a two-way forklift entry from front and back and a large 385 gallon sump capacity that exceeds the EPA 40 CFR 264.175 regulations.
- Designed to improve workflow while still providing containment
- Has a unique platform capable of handling two IBCs stacked on top of each other
- Center pedestal grates offer skid resistance to help make loading easy
- 100% polyethylene construction that is chemical resistant for use in
- UDL Capacity: 8000 lb
- Overall 73" L x 81" W x 29" H; Pedestal: 57" L x 57 1/2" W x 29" H
More Information
| Additional Info | SP2000D replaces part ENP7134 |
|---|---|
| Brand | Enpac |
| Capacity | 365 Gallon |
| Load Cap. | 8000 lbs |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 81" |
| Width | 72 1/2" |
| Height | 29" |
| Item Weight (lbs) | 270 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant, NPDES Compliant |