One-Piece IBC Containment Pallet with Drain
_y7qf-f8.jpg)

Product Details
A One-Piece IBC Spill Containment Unit with Drain to Collect Spills and Coverage from More Than 99% of All IBCs or Totes.
Use this Black Diamond ® polyethylene one-piece IBC containment pallet with drain that allows you to empty the pallet without having to pump out the liquid from the top, has a 385-gallon sump capacity, and is universal fitting for various IBC units and IBC totes.
- Economical, strong containment spill pallet
- An integrated 5-gallon pail holder allows for quick and easy dispensing
- IBC pallet has removable grates for easy cleaning and sump access
- Meets EPA 40 CFR 264.175
- Forkliftable: Capable of being moved to the right area
- Nestable: Offers space saving storage
Note: This unit only holds one IBC or tote.
More Information
| Brand | Enpac |
|---|---|
| Capacity | 385 Gallon |
| Load Cap. | 3000 lbs |
| Color | Black |
| Length | 81" |
| Width | 72 1/2" |
| Height | 29" |
| Item Weight (lbs) | 176 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant, NPDES Compliant |