Justrite® Safety Cabinets Vertical Drum Storage 2 Door Self Closing


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 5+ |
|---|---|---|
|
$2,615.80
each
|
$2,515.00
each
|
$2,424.35
each
|
Product Details
The vertical drum storage cabinet stores 30 to 55 gallon drums. The removable, adjustable, half depth shelf provides enough space to store accessories or accommodate a drum with a pump or funnel so the safety cabinet can be used as a pumping station. The patented SpillSlope® galvanized steel shelf adjusts on 3 inch centers. A reinforced liquid tight sump contains spills.
Self Closing doors shut and latch automatically when a fusible link melts at 165° F (74°C) under fire conditions with a three point stainless steel bullet latching system.
Designed to meet OSHA and NFPA standard, this cabinet is constructed of 18 gauge welded steel with 1/2 inch insulating air space for fire resistance. The safety cabinet features dual vents with flame arresters, grounding connector, and the lead-free epoxy/polyester powder-coat finish provides excellent chemical resistance.
- Includes Sure-Grip® EX Handle
- FM Approved
- Tri-lingual warning label
*OSHA Code 29 CFR 1910.106 states that not more than 60 gallons may be Class I and Class II liquids.
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Length | 34" |
| Width | 34" |
| Height | 65" |
| Item Weight (lbs) | 347 lbs |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Shelves | 1 |
| Standards | Self-Closing, FM Approved, NFPA Compliant, OSHA Compliant |