Justrite® Flammable Liquid Storage Cabinet 2 Door Self Closing


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 5+ |
|---|---|---|
|
$1,504.60
each
|
$1,429.20
each
|
$1,379.15
each
|
Product Details
This Justrite® storage cabinet is designed for storing flammable liquids and chemicals. The 30 gallon flammable liquid storage cabinet is constructed of all welded 18 gauge premium coated steel with 1 1/2 inch of insulating air space for fire resistance. The sliding doors close easily and have a self close feature that shut and latch automatically when a fusible link melts at 165° F under fire conditions with a three point stainless steel bullet latching system. The U-Loc™ handle comes with a cylinder lock and key set or accepts a padlock (not included).
The patented SpillSlope® galvanized steel shelf directs spills to the back and bottom of a leakproof sump. The shelf adjusts on 3 inch centers for maximum and versatile storage. The flammable liquid storage cabinet features dual vents with flame arresters and a durable lead-free epoxy/polyester powder-coat finish for excellent chemical resistance.
- U-Loc™ padlockable handle
- FM Approved
- Tri-lingual warning label, English, Spanish, French
- Meet NFPA Code 30 and OSHA Standards
OSHA Code 29CFR 1910.106 states that not more than 60 gallons may be Class I and Class II liquids.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Length | 43" |
| Width | 18" |
| Height | 44" |
| Item Weight (lbs) | 194.5 lbs |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Shelves | 1 |
| Standards | Self-Closing, FM Approved, NFPA Compliant, OSHA Compliant |