32 ounce Square Plastic Container - IPL Tamper Evident

Product Details
The IPL tamper evident square containers are designed with a space saving shape to simplify storage solutions and reduce operating costs. The IPL 32 ounce white square containers are microwave and dishwasher safe and features a leak proof design even after repeated use.
This 32 ounce square container is made of recyclable polypropylene is approved for food contact.
- White Polypropylene
- FDA Compliant
- Case Qty: 420
Meets FDA (Food and Drug Administration USA) and HPB (Health Protection Branch Canada) regulations.
Note: Container and snap on lid (SKU 20145-001-01) sold separately.
More Information
| Case Quantity | 420 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 6720 |
| Capacity | 32 oz |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Type | Snap On |
| Case Qty | 420 |
| Case Wt | 33.6 lbs |
| Length | 2.4" |
| Width | 6" |
| Height | 0.5" |
| Standards | FDA Compliant |