HAZMAT Cubic Yard Box with 4 Wall Corrugation
.jpg)

Product Details
Get this 4-wall corrugated HAZMAT cubic yard box to store, transport and dispose of any solid hazardous waste material. This hazmat box can be used for a variety of hazardous waste including: filters, debris, soil, dust, filter cakes, resins and paints, asbestos, e-waste, spent rags, pesticides, batteries, mercury switches and thermostats. This box is UN Rated with a rating of 11G/X/S and is approved for packing groups I, II and III. The style of this box is a one-piece box with top and bottom flaps.
- Includes 10 mil, clear poly liner
- Capacity: 2200 lbs.
- Shipped and stored flat reducing costs and space
More Information
| Size | 36 x 36 x 36 |
|---|---|
| Type | HazMat, 4-Wall |
| Solid UN Rating | 11G/X/S |
| Length | 36" |
| Width | 36" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 2200 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 1/40 |
| Includes | Liner |
| Standards | UN Rated |