Product Details
Get the industry standard for storing, transporting and disposing of solid hazardous and non-hazardous waste with this hazmat box with cap lid. This sturdy box is constructed of three rigid walls of corrugation providing extra support. This unique two-piece design has a cap style lid to keep hazwaste contained within the box. This one box can hold the equivalent of four 55-gallon steel drums making them economical and efficient – saving you money.
- Includes 6 mil, HDPE inner liner
- Meets all CFR-49 requirements
- Ship & store flat with easy assembly
- Capacity: 2200 lbs.
More Information
| Size | 36 x 36 x 36 |
|---|---|
| Type | HazMat, 3-Wall |
| Solid UN Rating | 11G/X/S |
| Length | 36" |
| Width | 36" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 2200 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 1/40 |
| Includes | Box, Lid(s), Liner, Nail(s), Strap(s) |
| Standards | UN Rated |
.jpg)
