EXPO ™ Electric Drum Heater - Thermostat Control - For 30 Gallon Steel Drums

Product Details
EXPO ™ Electric Drum Heaters, with thermostat control and three-heat switch, are designed for use on 30 gallon steel drums containing materials with good heat receptivity. The three-heat switch allows for three wattage ranges per thermostat setting - the high setting is the for maximum watts (1920), the medium setting is for half the wattage (960) and the low is for 480 watts.
- Electric drum heater installs easily with a spring-loaded toggle clamp for a snug fit around the steel drum
- Has a NEMA 5-20P plug
- Thermostat control is numbered 1-7
- Unit has a thermostat range of 60° – 250° F and standard 120V rating
- UL Listed and CSA Certified
- One year warranty
For indoor use only. For use with 30 gallon all metal drums and drums that do not contain a removable plastic liner.
Not for use with flammables or combustible materials or in a hazardous area.
Caution: Allowing liquid in a container to fall below the level of the heater will render the heater ineffective and could irreparably damage the baked on epoxy phenolic lining in lined steel drums.
More Information
| Brand | Expo Engineered Inc |
|---|---|
| Type | Adjustable Thermostat |
| Temp. Range High | 250 |
| Temp. Range Low | 60 |
| Volts | 120V |
| Watts | 1920W |
| Length | 18 1/2" |
| Height | 5 3/8" |
| Item Weight (lbs) | 12 lbs |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Drum Size | 30 Gallon |