95 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$309.90
each
|
$294.95
each
|
$275.80
each
|
Product Details
Ideal Protection With This 95 Gallon Plastic Salvage Drum
Contain hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this UN rated 95 gallon plastic salvage drum that meets Group 1 packaging standards and salvage drum regulations.
- Salvage drum versus overpack: overpack drums are used for protecting and handling a smaller drum/container. Salvage drums are used when certain liquids or substances are hazardous materials, which could cause pollution if they leaked outside of their original container.
- 100% UV-protected polyethylene 95 gallon drums
- Twist-off lid
- A qualified hazardous waste container: Used as an overpack for damaged and leaking 55 gallon drums for one time use
This yellow 95 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR 173.3(c) requirements with a UN rating.
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 95 Gallon |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X345/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 30 lbs |
| Outer Diameter | 32 1/4" |
| Outer Height | 38 1/4" |
| Standards | UN Rated |