55 Gallon Drum Orange Steel Drum Dolly, 8 Wheels - 2000 lb. Capacity


Product Details
This 8 wheel drum dolly has a unique design that features eight casters for smoothly transporting your load. The 8 wheel dolly with ultra heavy-duty welded steel frame and durable orange painted enamel finish fits a 55 gallon drum. Equipped with eight, 4 inch x 2 inch steel swivel casters.
- Material: Steel
- Load Capacity: 2000 lb
- Casters: Steel (8)
The 8 wheel drum dolly is 26 7/8 inch diameter x 7 inches high. The drum sits 5 1/8 inch off the floor with a 24 inch inside diameter.
More Information
| Brand | MECO |
|---|---|
| Caster Type | Steel |
| Load Cap. | 2000 lbs |
| Item Weight (lbs) | 34 lbs |
| Inner Diameter | 24" |
| Outer Diameter | 26 7/8" |
| Color | Orange |
| Drum Size | 55 Gallon |
| Features | Casters |